آئین‌نامه تشکیل "کرسی های آزاداندیشی" دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ شد 1397/02/17

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین دکتر ابراهیم کلانتری معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه در این بخشنامه تاکید کرده است: با عنایت به منویات مقام معظم رهبری درخصوص اهتمام به برگزاری کرسی های آزاداندیشی در دانشگاه ها، آیین‌نامه کرسی های آزاداندیشی دانشگاه ابلاغ می شود.

در این بخشنامه آمده است: انتظار می رود موضوع با جدیت در دستور کار شوراهای فرهنگی دانشجویی استان و واحدها قرار گیرد و با مدیریت و راهبری روسای استان و واحدها، زمینه‌ساز ورود پرنشاط دانشجویان در عرصه مباحثات و مناظرات فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و تحقق‌بخش تعالی و مقاوم‌سازی فرهنگی باشیم.

در آیین‌نامه تشکیل کرسی های آزاداندیشی در دانشگاه آزاد اسلامی آمده است: کرسی آزاداندیشی نشستی است که در آن به صورت آزاد، نظام‌مند، محترمانه، عقلانی، منطقی و شجاعانه در یکی از قالب های کرسی مناظره، کرسی نقد و نظر و کرسی پرسش و پاسخ به شبهات در باب موضوعی معین و از پیش اعلام شده، به اظهارنظر، پرسش و پاسخ عمیق، گفت‌وگو، تبادل و تضارب آراء همراه با استدلال و ارائه مستندات پرداخته می شود.

براساس این آیین‌نامه، ایجاد محیط مطلوب برای بیان آزادانه و ناصحانه اندیشه ها در دانشگاه ها با توجه به تقویت مولفه های وحدت، امنیت ملی و ارزش های اسلامی، تضارب آراء و حاکم شدن فضای عقلانی و علمی با رعایت اخلاق اسلامی و منطق گفت‌وگو، ایجاد بستر علمی و فرهنگی مناسب برای تشویق و زمینه‌سازی فرآیند تولید علم و نظریه‌پردازی و... از جمله اهداف برگزاری کرسی های آزاداندیشی در دانشگاه آزاد اسلامی به شمار می رود.

همچنین در این آیین‌نامه به مواردی دیگر ازجمله اهداف برگزاری کرسی های آزاداندیشی در مدارس سما، سیاست‌گذاری و نظارت، هیات مرکزی کرسی های آزاداندیشی در دانشگاه، هیات نظارت دانشگاه بر کرسی های آزاداندیشی، وظایف هیات نظارت دانشگاه، ایجاد ظرفیت برای برگزاری کرسی های آزاداندیشی، قالب های نهادینه‌سازی آزاداندیشی در مدارس سما، فرآیند برگزاری، مجری کارشناس و... اشاره شده است.