برای نخستین بار انجام شد؛ برداشت محصول اسطوخودوس از مزرعه گیاهان دارویی دانشگاه آزاد اسلامی سقز 1400/04/15


رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد سقز از برداشت نخستین محصول اسطوخودوس از مزرعه گیاهان دارویی این واحد دانشگاهی خبر داد.
دکترمحمد وارعی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه استان‌های خبرگزاری آنا در سقز با اعلام برداشت نخستین محصول اسطوخودوس از مزرعه گیاهان دارویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سقز بیان کرد که با هدف توسعه دانشگاه و حرکت به سمت دانشگاه‌های نسل سوم با ماهیتی کارآفرین و مهارت‌محور و فرصت‌ساز، این واحد دانشگاهی به ایجاد مرکز رشد واحدهای فناور، کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌های مدرن و مجهز و مزرعه گیاهان دارویی اقدام کرده است.
  
 
وی افزود: در این راستا گیاه اسطوخودوس در یک طرح واحد به‌صورت ارگانیک کاشته شده و در کنار گیاهانی دارویی دیگر مانند آویشن و .... یکی از محصولات مزرعه گیاهان دارویی و معطر دانشگاه آزاد اسلامی واحد سقز است.
 
 
 
دکترکیوان بهرامی مدیر گروه آموزشی گیاهان دارویی و معطر دانشگاه آزاد اسلامی واحد سقز هم با تأکید بر اینکه اسطوخودوس یکی از گیاهان دارویی نادر است که در رفع خستگی و آرامش، درمان رماتیسم، آرتروز و نقرس و ... تأثیر بسزایی دارد، گفت: یکی از ویژگی‌های بارز این گیاه چندساله بودن آن است به این معنی که گیاه تا ۱۵ سال در زمین اصلی باقی می‌ماند و تعداد برداشت اسطوخودوس دو تا سه چین در سال است.
 
  
 
وی افزود: کاشت نشاء اسطوخودوس در سال ۱۳۹۹ توسط دانشجویان گروه آموزشی گیاهان دارویی و معطر واحد دانشگاهی سقز در زمینی به مساحت ۲ هزار و ۸۰۰ متر مربع صورت گرفت و در نخستین چین برداشت این محصول حدود ۳۰ کیلوگرم توسط دانشجویان این رشته چیده شده و برداشت تمام محصول دو هفته ادامه دارد.

طبقه بندی خبری:
عمومی